WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

İlçemizde Yapmanız Gerekenler

İlçemizde Yapmanız Gerekenler

31 Temmuz 2022, 05:30

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti’ni gezin.

Sağlık ve şifa kaynağı, kalsiyum oksit içeren termal suların oluşturduğu travertenleri ile dünyanın sayılı doğal harikalarından biri olan Pamukkale Travertenleri ile iç içe olan Hierapolis Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu doğa harikası, göze hoş görünmesinin yanı sıra; kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, deri hastalıkları gibi birçok hastalığa şifa veriyor. Müze kart ile girilebilen travertenler, Pazartesi günleri hariç ziyaret edebilirsiniz. Arkeoloji terminolojisinde, içinde birçok dini yapı barındırması nedeniyle Kutsal Kent olarak anılan Hierapolis’te, özellikle “Cehennem Kapısı” mağarasını görmelisiniz.

Hierapolis Antik Tiyatrosu’nda fotoğraf çekin.

Oldukça büyük bir araziye yayılan Pamukkale Travertenleri ve antik kenti gezmek için bir gününüzü ayırabilirsiniz. Yürüyerek gezmek istemezseniz mini arabalar da kiralayabilirsiniz. Bugüne kadar çok iyi korunmuş antik tiyatronun merdivenlerinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Hierapolis Antik Havuz’da yüzün.

Birçok hastalığın tedavisinde etkili olan, merkezinde her daim sağlık merkezleri kurulmuş antik havuzun sıcak suyunda rahatlayabilirsiniz. Kendinizi Kleopatra’nın da sık ziyaret ettiği söylenen bu havuzun sularına bırakmanız için müze kart yeterli değil; ayrıca bir ücret ödemeniz gerekecek.

Natural Park’ta mola verin.

Pamukkale travertenlerinin manzarası eşliğinde çay, kahve ya da yemek molası verebileceğiniz Natural Park, aynı zamanda bir göle ve yüzme havuzuna ev sahipliği yapıyor. Gölde deniz bisikleti ile gezebilirsiniz.

Yamaç paraşütü ve balon turu macerasını deneyimleyin.

Pamukkale’nin birbirinden güzel noktalarını keşfettikten sonra, bu güzelliklere bir de kuş bakışı bakmak isterseniz, yamaç paraşütü ya da balon turu yapabilirsiniz.

Kaklık Mağarası’nda Küçük Pamukkale’de yürüyüş yapın.

Travertenlere benzer oluşumlar gösterdiği için Küçük Pamukkale diye de anılan Kaklık Mağarası’nın özenli yürüyüş parkurunu kullanarak mağarayı gezebilirsiniz. Mağara duvarlarından damlayan kükürtlü suların cilt hastalıklarına da şifa olduğunu inanılıyor. Mağaraya girmek istemezseniz, seyir teraslarında da muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Anadolu Mezarlığı’nı inceleyin.

Mimari ve dini çeşitliliği ile Selçuklulardan bu yana yöre halkının da kullanmaya başladığı Anadolu Mezarlığı’nda farklı stillerdeki mezar alanlarını inceleyebilirsiniz.

Pamukkale’nin tarihi çarşılarını gezin.

Vitrinleri renk renk tekstil ürünlerinden oluşan Denizli’nin sembollerinden biri haline gelen Babadağlılar İşhanı’nı gezebilirsiniz. Yöresel ve oldukça ünlü ürünlerinden buldan bezini bulabileceğiniz handan; peştemal, elbise, çarşaf, havlu alabilirsiniz. Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda ise kuyumculuk, bakırcılık ve demircilik gibi geleneksel el sanatlarının izlerini sürebilirsiniz. Tarihi 11. yüzyıla kadar giden çarşıdan, kendiniz ve sevdikleriniz için el yapımı hediyelikler satın alabilirsiniz.

Pamukkale’nin yöresel mutfağını tadın.

Pamukkale’de, Ege etkisindeki Denizli mutfağının özel lezzetlerini bulabilirsiniz. Temelini sebze yemeklerinin oluşturduğu ancak çok farklı et pişirme tekniklerinin de olduğu yörede; tas kapaması, kumbar dolması, kol dolması, sacda işkembe gibi lezzetleri tadabilirsiniz.